piątek, 24 lutego 2012

Choroby wątroby - podstawy profilaktyki


Dziś mam zamiar omówić dosyć poważne zagrożenie naszych czasów jakim są problemy z wątrobą. Co jest przyczyną tego, że akurat w XXI wieku choroby wątroby są dosyć częste. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niewłaściwe odżywianie, stosowanie używek m. in. takich jak alkohol w nadmiarze. Są oczywiście inne przyczyny, jednak w tym wpisie chciałbym się skoncentrować na tych dwóch. Omówię również profilaktykę chorób wątroby, a więc to w jaki sposób można zapobiegać tym przyczynom schorzeń wątroby. Pierwszym zagadnienie, które omówię jest odpowiednie odżywianie, czyli tak zwana dieta wątrobowa (na blogu pod tym linkiem osoby zainteresowane tematem mogą dowiedzieć się znacznie więcej). Omówię również wpływ alkoholu na wątrobę.


Pierwszą kwestią jest właściwe odżywianie. Jakie to jest właściwe odżywianie dla wątroby?
Jeśli chodzi o osoby, które nie mają problemów z wątrobą, a interesuje ich wyłącznie profilaktyka (właśnie do takich osób skierowany jest ten artykuł, osoby z problemami z wątrobą powinny skonsultować się z lekarzem) wystarczy, że zastosują się do podstawowych zaleceń żywieniowych. Zalecenia te są zaczerpnięte ze specjalnej diety (dieta wątrobowa), która jest stosowana w przypadku osób cierpiących na schorzenia wątroby. Ja postanowiłem wykorzystać tylko bardzo ogólne zalecenia tej diety na potrzeby profilaktyki.
Krótko omówię kilka podstawowych zasad.
  • Podstawowe zalecenie to rozsądne spożywanie alkoholu, gdyż alkohol może być przyczyną niektórych poważnych schorzeń wątroby i może w konsekwencji spowodować nawet marskość wątroby. Dla zdrowego człowieka bezpieczna dawka alkoholu to około 40g w przypadku mężczyzn i około 20g w przypadku kobiet - są to oczywiście ilości szacunkowe.
  • Powinno się ograniczyć spożycie zarówno węglowodanów jak i tłuszczów. Nie chodzi tutaj o jakieś drakońskie diety, natomiast chodzi o to, zęby nie przekraczać swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, jeść taką ilość pożywienia jaka jest dla nas odpowiednia.
  • Nalepy utrzymywać odpowiednią wagę, gdyż nadwaga czy otyłość również obciąża wątrobę.
  • Powinno się ograniczać słodycze i cukier spożywczy (sacharozę), gdyż mogą one być przyczyną stłuszczenia wątroby.


To by było na tyle jeśli chodzi o zupełnie podstawowe zalecenia dotyczące odżywiania i alkoholu w przypadku profilaktyki chorób wątroby. W jednym z kolejnych wpisu na blogu prawdopodobnie omówię dalsze zagrożenia dla wątroby. W takim razie zapraszam więc do obserwowania nowości na blogu i zachęcam do wykorzystania podanych przeze mnie zaleceń we własnym zakresie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz